STS25NH3LL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 17.828
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3.985
Datasheet
In Stock: 97
N-Channel 30 V 25A (Tc) 3.2W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Motor Control in Electric Vehicles
STS25NH3LL
DigiKey Part Number
497-2474-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS25NH3LL
Description
MOSFET N-CH 30V 25A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4450 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 12.5A, 10V