STS20N3LLH6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 17.828
Datasheet
N-Channel 30 V 20A (Tc) 2.7W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
STS20N3LLH6
DigiKey Part Number
497-10580-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS20N3LLH6
Description
MOSFET N-CH 30V 20A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1690 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 10A, 10V