STRVS222X02F
DigiKey Part Number
497-13724-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STRVS222X02F
Description
TVS DIODE 154VWM 222VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
222V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
222V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
MOSFET Protection
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V