STPST10H100SF
DigiKey Part Number
497-STPST10H100SFTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST10H100SFCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST10H100SFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST10H100SF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPST10H100SF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
26 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A