STPS50U100CR
DigiKey Part Number
497-12341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS50U100CR
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 25A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 25A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 25 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
I2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A