STPS3150AFN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 22.392
Datasheet
Diode 150 V 3A Surface Mount SMAflat Notch
STPS3150AFN
DigiKey Part Number
497-STPS3150AFNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3150AFN
Description
DIODE SCHO 150V 3A SMAFLAT NOTCH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STPS3150AFN Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SMAflat Notch
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 3 A