STPS30SM100SR
DigiKey Part Number
497-12662-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30SM100SR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Through Hole I2PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
I2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 30 A