STPS30SM100SFP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 1.462
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 940
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 100 V 30A Through Hole TO-220FPAB
STPS30SM100SFP
DigiKey Part Number
497-12660-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30SM100SFP
Description
DIODE SCHOTTK 100V 30A TO220FPAB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220FPAB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 30 A