STPS30M120STN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 645
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13
Datasheet
Diode 120 V 30A Through Hole TO-220AB Narrow Leads
TO-220AB Narrow Leads
STPS30M120STN
DigiKey Part Number
497-13133-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30M120STN
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS30M120STN Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
345 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220AB Narrow Leads
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 30 A