STPS1L40AFN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 10.100
Datasheet
Diode 40 V 1A Surface Mount SMAflat Notch
STPS1L40AFN
DigiKey Part Number
497-STPS1L40AFNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1L40AFN
Description
DIODE SCHOT 40V 1A SMAFLAT NOTCH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STPS1L40AFN Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
35 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SMAflat Notch
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 1 A