STPS10L45CT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 332
Datasheet
In Stock: 0
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
onsemi
Similar
In Stock: 945
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 5A Through Hole TO-220-3
STPS10L45CT
DigiKey Part Number
497-12625-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10L45CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 5A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STPS10L45CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 45 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A