STPS10120CFP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.947
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack
STPS10120CFP
DigiKey Part Number
497-11888-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10120CFP
Description
DIODE ARR SCHOTT 120V TO-220FPAB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 120 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
TO-220FPAB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A