STP45NE06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 686
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 1.060
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 1.231
onsemi
In Stock: 610
N-Channel 60 V 45A (Tc) 100W (Tc) Through Hole TO-220
Motor Control in Electric Vehicles
STP45NE06
DigiKey Part Number
497-2762-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP45NE06
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 22.5A, 10V