STP40NS15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 87
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 16.145
In Stock: 772
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 25
IXYS
IXYS
N-Channel 150 V 40A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-220
STP40NS15
DigiKey Part Number
STP40NS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP40NS15
Description
MOSFET N-CH 150V 40A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 40A, 10V