STP25N60M2-EP
DigiKey Part Number
497-15892-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP25N60M2-EP
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 18A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STP25N60M2-EP Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.75V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1090 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
188mOhm @ 9A, 10V