STP16CL596XTTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.699
Datasheet
LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register Dimming 90mA 24-TSSOP-EP
STP16CL596XTTR
DigiKey Part Number
497-4529-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP16CL596XTTR
Description
IC LED DRVR LINEAR 90MA 24TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply (Max)
3.6V
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Output
16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel
90mA
Part Status
Obsolete
Frequency
25MHz
Type
Linear
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Shift Register
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Number of Outputs
16
Supplier Device Package
24-TSSOP-EP
Voltage - Supply (Min)
3V