STP16C596B1R
DigiKey Part Number
497-3874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP16C596B1R
Description
IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24DIP
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register Dimming 120mA 24-DIP
Category
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Output
16V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
120mA
Part Status
Obsolete
Frequency
25MHz
Type
Linear
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Shift Register
Mounting Type
Through Hole
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Outputs
16
Supplier Device Package
24-DIP
Voltage - Supply (Min)
4.5V