STP10NK50Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 13.793
Datasheet
N-Channel 500 V 9A (Tc) 125W (Tc) Through Hole TO-220
STP10NK50Z
DigiKey Part Number
497-4671-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP10NK50Z
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1219 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 4.5A, 10V