STM32L162RDY6TR
DigiKey Part Number
STM32L162RDY6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L162RDY6TR
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 64-WLCSP (4.54x4.91)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L162RDY6TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
12K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
48K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz