STM32L152ZET6
DigiKey Part Number
497-15831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152ZET6
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
EDA/CAD Models
STM32L152ZET6 Models
EEPROM Size
16K x 8
RAM Size
80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 40x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz