STM32L152VDT6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 535
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L152VDT6
DigiKey Part Number
497-17536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152VDT6
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L152VDT6 Models
EEPROM Size
12K x 8
RAM Size
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz