STM32L083CBT6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 7
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L083CBT6
DigiKey Part Number
STM32L083CBT6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L083CBT6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L083CBT6 Models
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz