STM32L072RBH6
DigiKey Part Number
497-STM32L072RBH6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L072RBH6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TFBGA
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5)
EDA/CAD Models
STM32L072RBH6 Models
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 15x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz