STM32L063R8T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 2.320
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
64 LQFP
STM32L063R8T7
DigiKey Part Number
497-STM32L063R8T7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L063R8T7
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L063R8T7 Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz