STM32L052T8Y7TR
DigiKey Part Number
STM32L052T8Y7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L052T8Y7TR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36WLCSP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 36-WLCSP (2.61x2.88)
EDA/CAD Models
STM32L052T8Y7TR Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz