STM32L052K8U6D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5)
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L052K8U6D
DigiKey Part Number
STM32L052K8U6D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L052K8U6D
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L052K8U6D Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz