STM32L011K3U6
DigiKey Part Number
STM32L011K3U6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L011K3U6
Description
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 32UFQFPN
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5)
EDA/CAD Models
STM32L011K3U6 Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz