STM32F103R6T7A
DigiKey Part Number
497-STM32F103R6T7A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32F103R6T7A
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32F103R6T7A Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
10K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
72MHz