STLD200N4F6AG
DigiKey Part Number
497-17148-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17148-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17148-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLD200N4F6AG
Description
MOSFET N-CH 40V 120A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6) Dual Side
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STLD200N4F6AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
172 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10700 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
158W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6) Dual Side
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 75A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA