STL62P3LLH6
DigiKey Part Number
497-15481-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL62P3LLH6
Description
MOSFET P-CH 30V 62A POWERFLAT
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 62A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL62P3LLH6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3350 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 7A, 10V