STL10N65M2
STL10N65M2
DigiKey Part Number
497-15052-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15052-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15052-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL10N65M2
Description
MOSFET N-CH 650V 4.5A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 4.5A (Tc) 48W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6) HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STL10N65M2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±25V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
315 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
48W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6) HV
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 2.5A, 10V