STK20N75F3
DigiKey Part Number
497-8900-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STK20N75F3
Description
MOSFET N-CH 75V 20A POLARPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 20A (Tc) 5.2W (Tc) Surface Mount PolarPak®
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3150 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
5.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
PolarPak®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 10A, 10V