STH250N55F3-6
DigiKey Part Number
497-11309-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH250N55F3-6
Description
MOSFET N-CH 55V 180A H2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STH250N55F3-6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
H2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 60A, 10V