STH245N75F3-6
DigiKey Part Number
497-15470-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH245N75F3-6
Description
MOSFET N-CH 75V 180A H2PAK-6
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 180A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount H2PAK-6
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
H2PAK-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 90A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA