STGWA50HP65FB2
DigiKey Part Number
497-STGWA50HP65FB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA50HP65FB2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 86A TO247
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 86 A 272 W Through Hole TO-247 Long Leads
EDA/CAD Models
STGWA50HP65FB2 Models
Category
Switching Energy
580µJ (off)
Standard
Series
Gate Charge
151 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/115ns
Test Condition
400V, 50A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
86 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
272 W