STGWA40H65FB
DigiKey Part Number
497-19155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA40H65FB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 283 W Through Hole TO-247 Long Leads
EDA/CAD Models
STGWA40H65FB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
498µJ (on), 363µJ (off)
Standard
Series
Gate Charge
210 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
40ns/142ns
Test Condition
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
283 W