STGWA30IH160DF2
DigiKey Part Number
497-STGWA30IH160DF2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA30IH160DF2
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP 1600 V, 3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1600 V 85 A 395 W Through Hole TO-247 Long Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGWA30IH160DF2 Models
Category
Power - Max
395 W
Manufacturer
STMicroelectronics
Switching Energy
1.83mJ
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
211 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
-/331ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
85 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 30A