STGP30M65DF2
DigiKey Part Number
497-15841-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP30M65DF2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 60A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 60 A 258 W Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGP30M65DF2 Models
Gate Charge
80 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31.6ns/115ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
258 W