STGB30V60DF
DigiKey Part Number
497-15120-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15120-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15120-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGB30V60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 258 W Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGB30V60DF Models
Gate Charge
163 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
45ns/189ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
53 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
D2PAK
Power - Max
258 W