STGB20NB37LZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 617
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 819
Datasheet
IGBT 425 V 40 A 200 W Surface Mount D2PAK
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STGB20NB37LZ
DigiKey Part Number
STGB20NB37LZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGB20NB37LZ
Description
IGBT 425V 40A 200W D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
11.8mJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
51 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
2.3µs/2µs
Part Status
Obsolete
Test Condition
250V, 20A, 1kOhm, 4.5V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
425 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 4.5V, 20A
Supplier Device Package
D2PAK
Power - Max
200 W