STGB15M65DF2
DigiKey Part Number
497-16507-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16507-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16507-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGB15M65DF2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 30A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 30 A 136 W Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGB15M65DF2 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
45 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
24ns/93ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 12Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
142 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Power - Max
136 W