STFI10N65K3
DigiKey Part Number
497-13578-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STFI10N65K3
Description
MOSFET N-CH 650V 10A I2PAKFP
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 10A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-281 (I2PAKFP)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STFI10N65K3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1180 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-281 (I2PAKFP)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 3.6A, 10V