STF20NM60D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 315
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 334
Datasheet
onsemi
In Stock: 998
onsemi
In Stock: 563
Infineon Technologies
In Stock: 1.479
Rohm Semiconductor
In Stock: 441
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 395
Infineon Technologies
In Stock: 152
N-Channel 600 V 20A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220FP
STF20NM60D
DigiKey Part Number
STF20NM60D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF20NM60D
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 10V