STD9NM50N-1
DigiKey Part Number
STD9NM50N-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD9NM50N-1
Description
MOSFET N-CH 500V 5A IPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 5A (Tc) 70W (Tc) Through Hole IPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
570 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
70W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
IPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
560mOhm @ 3.7A, 10V