STD40NF03LT4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 34.294
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 103
onsemi
Infineon Technologies
N-Channel 30 V 40A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK
STD40NF03LT4
DigiKey Part Number
497-19649-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD40NF03LT4
Description
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1440 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
80W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 20A, 10V