STD27N3LH5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1.080
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 12.585
Datasheet
N-Channel 30 V 27A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount DPAK
Motor Control in Electric Vehicles
STD27N3LH5
DigiKey Part Number
497-10019-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD27N3LH5
Description
MOSFET N-CH 30V 27A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STD27N3LH5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±22V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 13.5A, 10V