STB80NF55-06-1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 600
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 1.415
Datasheet
N-Channel 55 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole I2PAK
STB80NF55-06-1
DigiKey Part Number
497-16196-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB80NF55-06-1
Description
MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STB80NF55-06-1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
189 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
I2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 40A, 10V