STB70N10F4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 829
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 12.159
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1.815
Nexperia USA Inc.
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 65A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263 D2PAK
STB70N10F4
DigiKey Part Number
STB70N10F4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB70N10F4
Description
MOSFET N-CH 100V 65A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5800 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19.5mOhm @ 30A, 10V