STB25NF06LAG
DigiKey Part Number
497-17141-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB25NF06LAG
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 25A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 20A (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
FET Type
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Supplier Device Package
D2PAK
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C