SMC50J30A
DigiKey Part Number
497-SMC50J30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC50J30ACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC50J30ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J30A
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V